Галерея плакатів тоталітаризму у Пирогові

14 февраля 2013, 10:11
журналіст
0
194

Виставка спільно з КМО "Меморіал", Нацмузеєм у Пирогові та Музеєм плакатів України

Відбитки, які залишає час
У музеї в  ПИРОГОВІ відкрився перший в Європі Mузей плаката        Музей плаката України, відкритий наприкінці січня на території експозиції «Сучасне село» Національного музею народної архітектури й побуту в Пирогові, — перший офіційно зареєстрований у країні та єдиний в Європі.

         Його директор, головний редактор журналу «Музеї України» Віктор Тригуб стверджує, що Польща, Данія, Франція, Росія, Німеччина мають великі колекції плакатів, проте окремого музею плаката з юридичним статусом у них немає.
Утім, головною цінністю музею є зовсім не статус, а його
експонати. Вікторові Тригубу та його однодумцям удалося зібрати
понад 300 музейних копій плакатів, які охоплюють найцікавіший відрізок нашої історії — із часів царської імперії дотепер.

— Оригінали плакатів коштують досить дорого — до кількох тисяч доларів. Тому ми зробили їх копії. Завдяки цьому з'явилася можливість ознайомити глядачів із рідкісними експонатами, оригінали яких перебувають у закордонних галереях, — розповів «Кур'єру» Віктор Тригуб.

                                           Плюралізм думок
      У колекції музею — політичні агітки, рекламні (як тепер сказали б) постери, що яскраво й метафорично передають дух свого часу. Наприклад, на плакатах Російської імперії переважає зображення ситого життя міщан і буржуа та реклама калош, коньяку, чаю, цигарок, туалетного мила… Про те, що «ни-зи вже не хочуть, а верхи вже не можуть», у них жодного натяку. Хто б міг подумати, що незабаром від цих милих дрібниць залишаться тільки спогади…
     Агітплакати Першої світової закликають іти на фронт — захищати свою землю, і натуралістично зображують звірства німців. На плакатах періоду 1917—1920 років — уся палітра політичних фарб громадянсь- кої війни. Тут і червоноармійці і білі… Хто правий — не зрозуміти. Плакати і з одного, і з іншого боку палко відстоюють свою правду й закликають іти за неї в бій.
Є серед експонатів музею і такі, котрі в радянський час було неможливо побачити. Вони відображають національний рух на території нашої країни. У музейному розділі «ОУН-УПА»можна побачити такий заклик:«Юнаки та дівчата! Не співайте більшовицьких пісень: геть паршиві пісні про Сталіна й партію!», «Геть пісні, в яких славляться кати України!».

Народжені в СРСР
Більшовицькі плакати різними способами прославляють радянський лад. Із них дивляться добрими й мудрими очима Сталін, Берія… Гарні й мужні солдати охороняють кордон, ідуть в атаку, натхненні робітники кують для них зброю перемоги. Імперіалістів зображено у вигляді пузатих карликів на тонких ніжках. Прославляється творча праця. Засуджується пияцтво (наприклад, є плакат із написом: «Питущі школярі вчаться гірше, ніж непитущі»).
Сучасний плакат представлено не так широко. І це не випадково. Реалії нашого життя, передані в передвиборних і рекламних плакатах, стануть цікавими хіба що нашим нащадкам — через багато років.

Віолетта ГРОМОВА, «Пенсійний кур’єр»
http://www.courier-pfu.com.ua/pdf/04_ua2.pdf

Адреса музею:
03026, м. Київ, с. Пирогів, Національний музей народної архітектури та побуту України, сучасне село, садиба Тернопільської області.
Вхід - безкоштовний

Виставка "Плакати епохи тоталітаризму" Спільний проект Нацмузею та Музею плакату


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.