Проблеми української освіти

15 ноября 2016, 13:29
0
12
Проблеми української освіти

.

 Освіта в Україні реформується майже кожен рік. Найближче таке реформування очікують (за даними сайту http://ru.osvita.ua/) вже у лютому-березні  2017 року. За матеріалами цього ж сайту над освітньою реформою працюють понад 80 осіб. На сьогодні представлено вже близько 1000 поправок до Закону України «Про освіту». Але нагальним залишається питання: чи зміниться щось в українській освіті докорінно?

Звичайно, існує багато недоліків в українській освітній практиці (як в підході до школярів, так і до студентства). Про ці недоліки можна почути як від самих учнів так і від вчителів та викладачів, які знають всю «кухню» викладання і її ефективність з середини. Тому, на мою думку, реформуючи освіту, українському уряду треба звернути увагу на такі моменти:

1) Зацікавленість студентів у навчанні. Багато в чому це залежить від викладача. Звичайно, ми самі обираємо, де і на якому факультеті нам навчатися, але інколи ми можемо побачити те, що викладачі зовсім не ставлять собі на меті зацікавити студента у вивченні свого предмету, подаючи лише суху теорію переобтяжену науковими термінами. Нецікаве навчання ніколи не буде ефективним, і завчивши напам’ять цю нецікаву для себе інформацію, студент забуде її відразу після заліку чи іспиту.

2) Профільність та спеціалізація. По-друге, в Україні замало профільних шкіл, які б вже з початкових класів виявляти здібності учня до тієї чи іншої спеціальності і розвивали б їх, готуючи до вступу у ВНЗ. Натомість, українська освітня практика (ще за радянським прикладом) намагається надати учню глибокі знання з усіх галузей, не зважаючи на бажання самого учня та його схильність до вивчення тих чи інших предметів. За опитуванням, яке проводив сайт  http://delo.ua/  у листопаді 2016 року, 26 % із 210 опитуваних відповіли, що в Україні застарілі підходи до підготовки майбутніх фахівців.

Схожа ситуація залишається і в українських вишах. Спілкуючись зі студентами неодноразово можна почути те, що навчальна програма переобтяжена непотрібними предметами на кшталт цивільного захисту та ін., натомість, за словами тих же студентів, практики та спеціалізації недостатньо.

3) Спілкування викладача і студента. Як я вже казала вище, багато що в навчанні залежить від викладача, саме він задає тон в співпраці зі своїми студентами. За Законом України «Про вищу освіту», викладач має право сам обирати стиль і методику навчання. Але, звичайно, ті викладачі, які обирають «особистісний» вид спілкування (який базується на розумінні та співпраці), мають більше віддачі від студентів, і вони, на мою думку, краще засвоюють і, що головне запам’ятовують цю інформацію. На жаль, таких викладачів досить небагато. Це ж саме стосується і українських шкіл.

4) Велика кількість затверджених державою предметів. Звичайно, філософія та соціологія - це добре, але чи так вже вони потрібні для тих, хто бажає, скажімо, оволодіти спеціальністю конструктора авіаційних двигунів? На мою думку, тим, хто розробляє реформу освіти, варто було б переглянути це питання. Якби студенти самі обирали ті предмети, які вони хочуть вивчити зі своєї спеціальності, замість, скажімо, філософії, їм би це було більш корисним.

5) І останнє, це проблема мотивації. Звичайно, викладач або вчитель - це покликання, яке дано не всім, але, навіть найбільш закохана у свою професію людина, не буде повноцінно працювати, не маючи гідної грошової винагороди. Те ж саме стосується і студентів. Майже завжди ми можемо побачити, що студенти держбюджетної форми навчання вчаться краще, ніж контрактники, намагаючись не втратити свою стипендію. Звичайно, проблема грошей завжди була і буде актуальною в Україні, тому, якщо Україна хоче мати гідну освіту, їй потрібно забезпечувати її суб’єктів.

Отже, підсумовуючи, хочеться додати, що як ще багато століть тому сказав римський філософ Сенека: «Мы учимся, увы, для школы, а не для жизни», освіта в Україні на сьогодні спрямована скоріше не на практичне застосування отриманих знань, а на успішне складання іспиту з тієї чи іншої дисципліни. І, якщо Україна хоче отримати дійсно гідне Європейське суспільство, варто почати з якісної реформи освіти.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости науки
ТЕГИ: реформа,молодь,освіта,реформування,Українська освіта
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.