Барва води

1 августа 2016, 16:00
Публіцист. Блог про культуру, історію України та інше
0
28

не перевертайте прапор України

Кольором води в українській культурі є сріблястий і його аналог сивий (світло-сірий).

 Українці знали лише «синє море» в сонячну погоду, а от про сині ріки або джерела, синю воду для пиття ніде не згадується, ні в народному фольклорі, ні в літературній творчості Тараса Шевченка, що має виразний етнографічний характер.

 Образи срібної води річок і синього моря існували і за доби Київської Русі, зокрема, у літературному творі ХІІ ст. «Слово о полку Ігоревім». Там є такі слова: «Уже-бо Сула не тече струменями срібними для города Переяславля».

Пимоненко Микола. Сінокіс. ХІХ ст.

У народних українських піснях трапляється багато порівнянь води зі сріблом. Наприклад, пісні «Ой ти, струмочку, срібна водице», «Мені циганка ворожила» (слова «умиюсь срібною росою»), «Зроби сопілку із верби» (слова «щоночі місяць молодий, вдягнувши зірок вишиванку, по срібній стежці по воді йде до русалок на гулянку»). (Тексти пісень з сайту « )

 На стародавніх українських іконах водойми малювали сивими (сріблястими), а не синіми. Наприклад, таку водойму зображено на образі великомучениці Варвари XVIII ст. з Київщини. (Степовик, с. 294)


Вода в річках, особливо в нешироких, зазвичай виглядає сивою, а то й чорною. Синьою вода у водоймах стає лише в присутності Сонця — чоловіка богині води, як і будь-яка жінка час від часу віддзеркалює свого чоловіка.

 Олександр Довженко писав у повісті ХХ ст. «Зачарована Десна» саме про сивий колір води: «Щасливий я, що народився на твоєму березі, що пив у незабутні роки твою м’яку, веселу, сиву воду…» (Довженко, с.69)

 Що сивий в українській мові позначає світло-сірий, а не білий, мені відомо від моєї бабусі з північно-східної Чернігівщини, яка назвала кота світло-сірого однотонного забарвлення (без смуг) іменем Сивко, «бо він сивий». Та і в словнику Бориса Грінченка про значення сивого як білого не йдеться.

 Етнічні українці літнього віку і сьогодні вирізняють три відтінки сірого: сивий (світло-сірий), попелястий (колір попелу), сірий (темно-сірий, майже чорний, «сірий вовк»).

 Плутанина виникла в ХХ столітті через те, що російське «седой» перекладалося на українську як «сивий». Однак українці посивілу людину могли описати із застосуванням і сивого, і білого, бо для нас це різні відтінки. Ось чудовий приклад у повісті Олександра Довженка «Зачарована Десна»: «Звали нашого діда, як я вже потім довідавсь, Семеном. Він був високий і худий, і чоло в нього високе, хвилясте довге волосся сиве, а борода біла». (Довженко, с.24)

 ***

На чернігівському Поліссі, регіоні, тісно пов’язаному з водою, була поширеною вишивка сорочок, очіпків, рушників червоно-вишневими і сивими нитками. (Зайченко) Також вишивали сорочки сивим кольором і на Черкащині, особливо в місцевостях біля річки Росі. (Корнієнко, с.9)

 Аналогом сивої нитки в багатших родинах була срібна металева нитка. (Зайченко, с. 44, 74)

 Цікаво, що й для фарбування ниток у сивий колір використовували рослину, яка росте у воді — очерет (його «куниці»), причому ця технологія була однаковою і на Чернігівщині, і на Черкащині ХІХ ст.

 Верба — священна для українців рослина, яку пов’язували з водою. Вербами обсаджували річкові криниці-джерела, з деревини верби виготовляли річкові кладки над водою для прання та малі річкові човни, про що згадується в повісті «Зачарована Десна» О.Довженка (Довженко, с.51).

 Василь Скуратівський наполягав на тому, що у свято «Вербної неділі» в давніші часи святили в церкві лише пагони червоної верби, а не якоїсь іншої (Скуратівський, с.94, 96). Ця червона верба у квітні-місяці цвіте сивими «котиками», на відміну від інших видів верб, які цвітуть жовтими квітами.

 Народна приказка: «Де сріблиться вербиця — там здорова водиця». (Лозко, с. 368) Верба, до речі, містить природний «аспірин» — саліцилову кислоту.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости науки
ТЕГИ: державний прапор,день державного прапора україни,прапор України
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.