Химери мораторію

12 ноября 2015, 15:15
народний депутат України (Об’єднання "Самопоміч")
0
466

До запуску ринку землі, держава зобов'язана посилити конкурентоспроможність наших громадян, приватних господарств, сімейних ферм. Забезпечити їм рівність можливостей і альтернативу вибору.

Мораторій на продаж сільськогосподарських земель в Україні – найбільша химера в історії країни. За своєю суттю він безглуздий і нещадний до громадян, до ринку та економіки. Особливо в тому вигляді, в якому його використовує влада. Адже з 7 млн ​​землевласників вже померло більше одного мільйона. Держава не забезпечила цим людям за життя їх законне право розпорядитися земельною власністю. Вони не побудували свій бізнес, не забезпечили зайнятість свою, і своїх дітей. Як, втім, і переважна частина загалом усіх землевласників.

Однак, незважаючи на абсурдність мораторію, Верховна Рада була змушена знову продовжити його дію. На жаль, іншого виходу немає. Скасувати його без втрат для громадян можна тільки через два-три роки. А за цей час потрібно забезпечити громадянам України – власником землі рівність можливостей з іншими учасниками ринку. А також – альтернативу вибору і можливість проектного фінансування з високим рівнем локалізації.

У питанні земельного ринку бачу два блоки проблем: технічний і політичний. Перший вирішується досить швидко і легко. Питання наповнення кадастру, прийняття дорожньої карти з питань земельного законодавства та інші вирішимо за рік-півтора.

Набагато важливіший другий блок. Держава за 12 років мораторію навіть не намагалася допомогти громадянам стати самодостатніми власниками. І люди виявилися неготовими до відкриття ринку землі. Якщо це відбудеться прямо зараз, дрібні власники отримають квиток в один кінець. У них немає шансів вижити при нерівних умовах і без можливості вибору.

Ще до запуску ринку землі, держава зобов'язана посилити конкурентоспроможність наших громадян, приватних господарств, сімейних ферм. Забезпечити їм рівність можливостей і альтернативу вибору. Це ключові акценти відкриття земельного ринку. Держава зобов'язана запропонувати людям довгострокові, дешеві кредити і бізнес-плани типових проектів. Таких, як будівництво та експлуатація теплиць, вирощування ягід, виробництво сиру тощо. Важлива умова – високий рівень локалізації. Державні гроші повинні витрачатися в Україні.

При досягненні цих умов рішення власника землі стане усвідомленим. У нього буде вибір: продати землю, скажімо, по тисячі чи дві доларів за гектар, або спробувати створити власний бізнес і капіталізувати його до цін ЄС або США за чорнозем відповідної якості. При другому варіанті у людини буде можливість вибрати проект і отримати під заставу землі державне проектне фінансування.

Бізнес можна буде вести, не обмежуючись напрямками, пов'язаними з землею. Більше того, земля власника може і надалі залишатися в оренді і забезпечувати йому дохід. А кредит, узятий під її заставу, можна використати в бізнесі, пов'язаному, зі зберіганням і переробкою овочів і фруктів, обслуговуванням і ремонтом сільськогосподарської техніки, виробництвом органічних продуктів. Зрештою, із розвитком зеленого туризму.

Земля – ​​колосальний економічний актив, здатний вдихнути життя в українське село. Тільки на першому етапі він дозволить додатково капіталізувати аграрну галузь на 100 млрд доларів США. Цей інструмент може виявитися цікавим для молоді. Навіть один земельний пай при грамотній кооперації кількох власників землі може стати точкою входження в рентабельний бізнес. А, приміром, сімейна ферма за підтримки держави має високий шанс стати успішною і конкурентною.

Передбачивши дані умови, і закріпивши їх законодавчо, парламент може з чистою совістю скасовувати мораторій. Але до того часу треба створити альтернативу орендних відносин, які домінують в агросекторі нині.

У бюджеті-2016 ми намагаємося передбачити відповідних фінансування пілотних проектів. А відточивши механізми, в 2017-му повинні перейти до масової практики. Створення умов для старту ринку землі важливо з урахуванням прийдешньої децентралізації. Я є співавтором законопроекту, який передає право розпорядження землею місцевим громадам. Саме громади отримають податки за оборот землі і візьмуть на себе відповідальність за справедливість і ефективність земельних відносин на своїх територіях.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости политики
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.