Найінтернаціональніший українець

22 июля 2012, 12:30
телеведучий, письменник
0
6173
Найінтернаціональніший українець

Актор ста ролей, Оскар з фалосом і кінець епохи

Я зайшов до кабінету Богдана Ступки. Він сидів у кріслі, спиною до дверей. Я привітався. Він повернувся до мене, і на його втомлене обличчя раптом якийсь янгол вилив чудесної води: воно враз змінилося, заграло і от уже переді мною сидить актор: жвавий, дотепний, різний, примхливий. Привітався. А потім устав, підійшов до шафи, на якій стояв, спиною до кімнати, справжній Оскар, якого вручають американські кіноакадеміки. Ступка засміявся і каже: "Дивись, яка у мене статуетка. Як справжня, правда?" Потім узяв її до рук і.... виявилося, що то не просто Оскар, а такий собі, оригінальний: з великим ерегованим прутнем. Богдан Сильвестрович поставив статуетку на місце і вирішив перейти до розмови.

На жаль, справжнього Оскара Ступці одержати не вдалося. Не тому, що грав не так, як, скажімо, котрийсь із американських акторів, просто не судилося йому і все. За фільми, які знімали в його країні, таких нагород ще не давали, а за ті, що знімали в Польщі чи Росії, вже не давали. Хоча, це аж ніяк не применшує його значення, як актора і людини. Особливо тепер, коли його не стало.

Сьогодні не просто помер Ступка. Сьогодні померла епоха, яка для нас, українців, знаменувала собою відродженя і розквіт українського кіна. Сьогодні ще раз померли разом зі Ступкою Осика, Миколайчук, Сердюк, Брондуков та інші. Ті, кого ми любили, кого втратили, хто умів грати так національно і водночас інтернаціонально, що їх грою захоплювався увесь світ. Ступці пощастило прожити довше за інших. Пощастило одержати бодай якісь почесті від влади, мати змогу зніматися, заробляти популярність і гроші. Йому пощастило очолити театр. А от тепер він помер. І епоха разом з ним.

Деякі мої знайому сьогодні сказали: "Ой, помер, шкода. А ми так і не побачили його на сцені."  Я бачив, і не раз. Не хочу видатися банальним, але мене Ступка найбільше вразив у ролі Тевє - Молочника і Тараса Бульби. Особливо потрясла його промова на початку фільму. "О як натхненно вміє він не грати, як мимоволі творить він красу, - писала Ліна Костенко про Івана Миколайчука, але ці ж слова можна спокійно сказати і про Ступку.

Він зіграв сто ролей. Якісь більш вдало, якісь не так вразили. Але ніхто не скаже, що Ступка бодай однією своєю роллю не зачіпав той акторський нерв, який змушує напружитися глядача і повірити йому, акторові. Люди навіть вірили, що він житиме, хоча всі знали, що він хворий. Він зумів переконати нас, що все минеться і він знову вражатиме нас новими ролями. Не минулося.

Співчуття через смерть актора висловив Азаров, Путін, Янукович. Приємно, що бодай останній з когорти великих українських акторів удостоївся такого вшанування. То Брондуков вмирав нікому не потрібний, без грошей, забутий, на руках у дружини. То Миколайчуку рвалося серце і голова не могла умістити в собі два бажання: творити і вмерти через неспроможнітсь творити у тій системі. Хто знає, чи боліло серце і як боліло серце у Ступки. Визнання і вшанування владою, увага з боку режисерів, десятки пропозицій зіграти ту чи іншу роль: чи все це подіяло на нього заспокійливо і розвіяло ту вічну акторську тугу за прекрасним і справжнім, якого навколо було так мало. І чи не бачив Ступка, що кожен день його стає ще менше?

Його поховають з почестями. Достойно. Зроблять багато сюежтів на ТБ, напишуть статті, почнуть згадувати, розповідати. Повідкривають якісь таємниці. Та хіба це все має значення?

Великий актор грає до кінця, поки не впаде завіса. Ступка так зумів. І ще добре, що він при житті одержав усі найголовніші нагороди. Бо у нас їх часто вручають після смерті. Але найголовніша нагорода - то любов глядача і справжність та невмирущість створених на екрані образів.


"А поруч грали молоді, високі,
Зривали голос, морщили чоло,
Але це так, це все іще масовка,
Але його між них ще не було.
А він вмирав, вмирала з ним епоха,
її уже не викличеш на біс,
Остання сцена, занавіса, похорон,
В мистецтва також повні очі сліз....."  Ліна Костенко
 
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Журналисты
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.