Патрони і запаси жиру в агросекторі вже закінчуються

12 октября 2015, 10:52
народний депутат України (Об’єднання "Самопоміч")
0
179

Незважаючи на те, що АПК ― єдина галузь, яка останнім часом демонструвала дуже хороші результати, в агросекторі сьогодні вже з'являються і негативні тенденції.

Незважаючи на те, що АПК ― єдина галузь, яка останнім часом демонструвала дуже хороші результати, в агросекторі сьогодні вже з'являються і негативні тенденції. Саме про це ми спілкувалися в ефірі однієї столичної радіостанції.

Верховна Рада зараз спроможна приймати ефективні рішення, щоб виводити країну з економічної кризи? Що зараз відбувається в коаліції?

― Треба визнати, що ми проходимо турбулентність, кризові моменти. Насправді, вина насамперед лежить на політиках. Я хотів би додати, що на даний момент фракція «Самопоміч» прийняла рішення залишатися в коаліції. І для нас це було непросте рішення, були багатогодинні обговорення і перемовини. Але стійка більшість наших депутатів у фракції все-таки прийняли рішення залишатися в коаліції з причини того, що країні сьогодні потрібна ефективна робота, а не склоки і скандали. Країні потрібна стабільність. На сьогоднішній день всілякі ризики, які теоретично існують у світі, у нас існують на практиці. Військовий ризик, фінансовий ризик, валютний ризик, погодний... Дивно, що ми ще живі. Швидше за все, ми знаходимося на апараті штучного дихання, це правда. Якщо ми чекаємо два мільярди доларів траншу від МВФ, то для нашої країни з нашою економікою це апарат штучного дихання.

Блокада Криму завдасть удару по українських виробниках ― Плотніков

Чи можемо ми сподіватися, що наш аграрний сектор залишатиметься найближчим часом тим локомотивом, який зможе витягати нашу економіку?

― У жодній сфері або галузі не можна зробити добре, якщо скрізь погано. Нам потрібно проводити податкову реформу. І зараз є три законопроекти. Вони багато в чому між собою конфліктують. Але якщо ми виберемо неправильний законопроект, за яким будуть брати більше податків, то ми матимемо не 50% тіньової економіки, а набагато більше, тоді у нас не буде взагалі ніякої економіки. Тому тут цілий комплекс питань. Податкова реформа, судова реформа, дерегуляція. Що стосується дерегуляції, то я хотів би зазначити, що є прогрес.

В якій саме сфері? В цілому по бізнесу?

― Загалом по бізнесу. Якщо більш конкретно сказати по АПК, то на сьогоднішній день скасовано 14 дозвільних документів, 6 сертифікатів, і минулого тижня ми на аграрному комітеті затвердили новий законопроект, який ще 22 документи скасовує. Сумарний ефект ― десь плюс 5 млрд. грн. для галузі. Тобто, раніше бізнес платив гроші за ці всі папірці різним органам, і це включалося в ціну. А якщо включалося в ціну, за це все платив товаровиробник. Тому тут, я б так сказав, зважений оптимізм присутній. Якщо говорити в цілому по АПК, то агропром реально тримав економіку всієї країни. Це єдина галузь, яка показала стабільність і невелике зростання. Але я хочу сказати, що патрони і запас жиру вичерпуються вже і в цьому секторі. Ми вже маємо негативні тенденції. Давайте будемо говорити об'єктивно. Ви ж розумієте, що під 25 або 30% річних ніхто нічого не фінансує. А фінансову систему на сьогоднішній день ми, хто каже ― почистили, хто каже ― поховали...

А ви до чого більше схиляєтеся?

― Я вважаю, що швидше поховали. Такого роду реформи потрібно робити не під час кризи, а до або після. Тому АПК і, до речі, інші сфери, практично всі жили на всіх внутрішніх ресурсах, можливих і неможливих. І на сьогоднішній день вони вичерпуються. Можливо, це буде пафосно звучати, але нам треба сказати велике-велике спасибі взагалі все аграріям, від маленького до великого. Хотілося б відзначити, що пару податкових пільг, які все-таки були закріплені за сільським господарством, зіграли свою позитивну роль ― це і спеціальний режим сплати ПДВ, який не йшов у кишені, а йшов на розвиток бізнесу, і єдиний фіксований податок, на якому були підприємства АПК. Тому, загалом і в цілому галузь демонструвала дуже хороший результат і реально тримала економіку. І ось зараз обговорюється питання про скасування спецрежиму з ПДВ.

Які настрої взагалі по цьому обговоренню?

― Ми бачили, що вперше аграрії вийшли і заблокували трибуну. Без цифр, без аналітики вносити таку фундаментальну зміну в режим оподаткування не можна. Це один з основних моментів, який допомагав розвиватися АПК. Тому всі аграрії виступають за професійну дискусію.

Наскільки українська аграрна продукція конкурентоспроможна у світі і які у нас перспективи завоювання світових ринків?

― Аграрні ринки всі дуже конкурентні. Ринки, які сформовані в Україні, все дуже конкурентні, і це насправді плюс. Якщо візьмете в Україні будь-яку іншу галузь, там є дуже багато вертикально-інтегрованих компаній, прихованих монополістів, явних монополістів, монополістів регіональних... Агросектор завжди був висококонкурентний. Ми за сім останніх років у 3,5 рази збільшили експорт сільгосппродукції з України, вийшли на нові ринки. Ви знаєте позитивну історію по Китаю з точки зору виходу на ринок, ми почали займати все більш вагомі позиції на ринках взагалі Азії ― це і Філіппіни, і Південна Корея, і Індонезія. Ми почали заходити на ринки Азії з новими продуктами ― це соняшникова олія, рапсова олія, почалися поставки туди і борошна. А по зерновій групі ми треті в світі вже. У нас є всі шанси вийти на друге місце, і це не тільки наших фахівців оцінка. Дані міжнародних фахівців та аналітиків підтверджують, що при правильній динаміці ми можемо до 2025-2028 року вийти на друге місце. Більш якісну роботу треба проводити з продуктами харчування. До речі, нещодавно набув чинності закон про безпеку продуктів харчування, це дуже грамотний закон, який правильно виписаний, і він дає перехідний період.

Він наближає нас до стандартів ЄС?

― Він на 97% наближає нас до стандартів ЄС. Всі вимоги, які існують в ЄС, у нас мають бути адаптовані протягом 3-5 років, залежно від сфери діяльності, розміру бізнесу і самого продукту. Закон дуже якісний і найголовніше ― він дає бізнесу мінімум три роки, а дрібний і середній бізнес буде мати п'ять років перехідного періоду.

У нас є стільки часу, щоб проходити цей період? Адже з січня 2016 у нас вже буде всеохоплююча зона вільної торгівлі...

― Я хочу сказати, що багато компаній вже ці сертифікації пройшли. Навіть я мав честь керувати компаніями, які пройшли ці сертифікації багато років тому. І повірте, є міжнародні організації, які готові провести інспекцію, видати сертифікат, і це коштує розумних грошей.

Чи потрібна приватизація державних компаній у сфері АПК?

― Важливе питання. Спробую донести головні думки. Перша думка ― приватизацію треба проводити. По-друге, є держкомпанії, які сьогодні працюють в якійсь сірій зоні, або перебувають у стадії реструктуризації, або ліквідації, або банкрутства. З року в рік вони не дають ні звітності, взагалі нічого. Такого роду компанії потрібно продавати і продавати швидко. Питання, знову ж, у підході. Усі без винятку повинні мати індивідуальний план приватизації. І не скрізь це повинна бути класична приватизація. Якщо ми сьогодні «Укрспирт» просто витягнемо на приватизацію, скажемо «купуйте, хто більше дасть», та ще й подробимо його, то у нас 85% заводів підуть «під болгарку». Їх виріжуть, як металобрухт. Тому ми повинні сказати бізнесу: це конкурсний продаж з інвестзобов’язаннями, але натомість ви отримаєте ексклюзивну ліцензію. Тільки ви ― ті, хто купить ці заводи, матимете ексклюзивну ліцензію на виробництво спирту.
Читати повністю: http://korrespondent.net/url.hnd?url=http%3a%2f%2fnewsradio.com.ua%2f2015_09_23%2fPatroni-zapasi-zhiru-v-agrosektor-vzhe-zak-nchujutsja-M-roshnichenko-7597%2f

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.