Черный ворон - птица вещая...

8 июня 2015, 12:42
0
180
Черный ворон - птица вещая...

Круки над полями

                               Що віщують круки?  

ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДИНИ СПРИЧИНЯЄ ЗАГРОЗИ ДЛЯ ПТАХІВ. Птахи -  визначні індикатори стану довкілля. Там, де добре птахам, добре й іншим видам тварин та людині. На жаль, чисельність багатьох видів птахів в Полтавській області (бувша лісостепна Малоросія)  скорочується, а райони їх поширення звужуються в основному в результаті діяльності людини.

Порівнюючи з описами Миколи Гоголя наших степів та птаства, 80 відсотків видів птахів Полтавщини знаходяться під загрозою зникнення. У багатьох видів птахів спостерігається значне зниження чисельності або звуження ареалів.  Втрачається значний відсоток біорізноманіття, знижується якість життя на землях району зі швидкістю, значно вищою, ніж будь-коли в минулому.

Діяльність людини створює найсерйозніші загрози для більшості видів птахів та місць їх існування. Так 95% усіх територій області, колись лісостепній, використовується нині у господарській діяльності.  90% вразливих видів птахів на Полтавщині, відчувають тиск людини, пов*язаний із руйнуванням біотопів.  Із 67 видів птахів занесених до Червоної книги України, половина мала б мешкати на території області.

Збереження орнітофауни району не можливе без оцінки та моніторингу існуючих та потенційних загроз для птахів. Оцінка стану популяції птахів важлива ще й тому, що птахи є надійними біоіндикаторами. Тому моніторинг орнітофауни є важливим кроком на шляху до охорони біорізноманіття та природи загалом. Вирішення цих завдань для України взяла на себе навіть  ООН, яка признала сільскогосподарську діяльність нашої держави негативним чинником. 

Познайомимося і ми з стислим переліком заходів в межах сільськогосподарської політики ООН, які сприяють збереженню орнітофауни шляхом створення екологічної  інфраструктури для міграції, розселення і живлення птахів:

-          Підтримка лісосмуг, прилеглих до сільгоспугідь, або екстенсивне використання травостоїв уздовж меж ланів чи луків, зокрема вздовж річок і струмків. Заборона використання хімдобрив і пестицидів.

-          Пізнє або дуже пізнє сінокосіння на луках у поєднанні з цілковитою відмовою від використання хімдобрив і гербіцидів.

-          Обмеження розорювання травостоїв та утримання від їх заміщення зерновими, соняшником та кукурудзою.

-          Висівання супутніх культур у другому ярусі з метою поглинання надлишку нітратів після збирання врожаю.

-          Незначні навантаження сільскогосподарського виробництва на гектар з метою зменшення використання хімдобрив.

А тепер подивимося на сучасний стан речей на землях Полтавщини.

В області ведеться високий рівень сільськогосподарського екстенсивного використання земель, який не має аналогів у світі; знижується родючість грунтів. Так за роки незалежності вміст гумусу в Полтавських чорноземах понизився в 3-7 разів порівнюючи з вимірами Докучаєва і Вернадського на ланах Полтавщини. Різко зросла з одної сторони кількість землевласників, а з другої сторони зросла кількість латифундистів землекористувачів. В районі високий ступінь розораності земельного фонду, в окремих сільрадах більше 95%.  Місцева влада (держслужбовці області, районів) не проводить роз*яснювальної роботі серед власників господарств та місцевого населення, а головне усунулась від контролювання виконання законів України.  Так на території Полтавської області не діють Земельний кодекс України, Водний кодекс України, (знищені захисні смуги річок, доріг, ставків…) не кажучи про другі закони, що беруть під захист не лише «братів наших менших» а і самих жителів району. Скажіть, згідно якого закону, чи рекомендації ООН, наприклад в Глобинському районі дозволено використання щорічно 200 (двісті) тон «дусту» («раундапа»).  Маю на увазі використання гербіцидів і ядохімікатів що офіційно вносяться в землі району. Це десь по п’ять кілограмів «дусту» до борщу кожному жителеві. А ми про зайчат і пташенят? Тому і не чути співу жайворонка над ланами, чи соловейка, а літають над латифундіями нових супостатів  круки – птиці віщуни лиха.

 В Західній Європі, через 10 років після другої Світової війни ворон, птах що віщує горе,  був знищений як вид, цей  птах їсть не лише мертвечину, але як і «дуст» руйнує гнізда всіх других птахів;  немало також допомогли прикмети. Ось що приводить М. Даль в своєму Словнику:  «Ворон появляется во время сева – к неурожаю. Ворон каркает на церкви – к покойнику на селе; каркает на избе – к покойнику во  дворе. Старый ворон не каркает даром. Как ворон крови ждет.» Так на  тереторії Глобинського району Полтавщини  щорічно  все більше птахів опиняється під загрозою зникнення. Села району вимирають. Крукув літає більше чим горлиць. Замислимось?..

                                                                                                       Микола Яременко

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.