Мораторій на продаж сільськогосподарської землі. 2016 – що далі?

28 мая 2015, 01:35
43
39178
Мораторій на продаж сільськогосподарської   землі.  2016 – що далі?

Мораторій на продаж сільськогосподарської землі. 2016 – що далі?Ринок сільськогосподарської  землі в Україні повинен з'явитися досить швидко. Мораторій може бути знятий вже з 1 січня 2016 року. Про це публічно заявив президент Порошенко. На  думку влади, відкрити ринок сільськогосподарської землі - це одне з ключових дій, яке необхідно вчинити, разом з реформою держслужби і приватизацією держкомпаній. Мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення, згідно із Земельним кодексом України, поки ще діє до 1 січня 2016 року. Зараз ця тема розглядається доки в політичній площині, проте не виключено, що з політики питання перейде в соціально - економічний напрямок і буде реалізовано. Що ж це тоді означає? Заява глави держави про можливе зняття мораторію на продаж землі - дуже позитивний сигнал.  Мораторій на продаж землі, який є зараз, триває вже 15 років, і його пора відміняти. Цей мораторій породив ряд негативних явищ :

-Взагалі з юридичної позиції, легітимність встановлення і існування цього мораторію більше 15 років дуже сумнівна;

-Цей мораторій добив добробут села і завдає шкоди аграрному сектору, оскільки немає економічного сенсу в його існуванні з - за його стримуючого розвиток чинника;

-З позиції екологічного права цей мораторій також є негативним чинником;

-З позиції землеустрою і містобудування мораторій завдав шкоди ефективному і раціональному використанню земельних ресурсів України;

-З політичної позиції мораторій став ширмою для популістів в передвиборчих агітаціях і партійній пропаганді.

         Питання лише в тому, як саме відкрити ринок землі? В цілому, зняття заборони на продаж землі є одним з ключових моментів для просування реформ. Це досить позитивний сигнал для банківського сектора і міжнародної громадськості, який підтверджує, що українська влада серйозно налаштована на реформування в цьому напрямі. З точки зору банківського сектора, відміна мораторію на продаж землі є інструментом залучення кредитних ресурсів, адже землю можна використати в якості застави. Жителі сіл і аграрії можуть використати землю в якості активу, тобто продавати її, а отримані кошти підуть до їх бюджету на розвиток територій. Тобто, створення земельного ринку - дуже хороша річ в плані реформування і розвитку аграрного сектора. Інше питання, як це робитиметься. Чи виграють від відміни мораторію українські  селяни - пайовики? Громадська думка вже склалася і люди вважають, що гірше, ніж зараз, вже не буде.

Сьогодні люди, які володіють паями, знаходяться фактично в кріпосному положенні - вони мають активи, якими не можуть розпоряджатися. Чим менше на ринку обмежень, тим вище ціна товару, зокрема, землі. Зараз вартість цього активу обмежена багатьма чинниками: це сам мораторій на продаж землі, нещодавно введений мінімальний період терміну оренди і інші обмеження. Усе це зменшує вартість земельного активу. Як тільки ці регуляторні обмеження знімуться, сформується новий ринок. Причому цей ринок землі стане і зовнішнім - на ньому будуть представлені не лише  українські підприємства, але також іноземці. Це означає, що попит на сільськогосподарську землю буде рости, вартість активу теж зросте, а це плюс для власників паїв. Звичайно, не можна виключати того, що відміна мораторію на продаж землі спровокує монополізацію і породить нову хвилю земельного рейдерства. Але для цього є Антимонопольний комітет, правоохоронна оновлена система , для цього є професійні правники, які повинні врегулювати і найголовніше контролювати для потенційного клієнта ці моменти.

При створенні земельного ринку, мають бути чітко прописані правила його "гри". Якщо вже є правила - це означає, вже є юридичне і правове поле, на якому повинні будуть діяти усі гравці земельного ринку. Швидше за все, що наступним кроком на шляху реалізації земельної реформи після зняття мораторію на її продаж стане створення Земельного банку і Аграрної біржі. Так,  земельна реформа отримає логічне завершення. Таким чином, буде розв'язана наступна проблема - встановлення справедливої ціни на землю і продукцію, на ній вирощену. Активне використання механізму ф'ючерсів дозволить упорядкувати ринок, гарантувати фіксований попит і пропозицію, хеджувати ризики від коливання цін, що особливо актуально в українських реаліях. Аграрії і фермери отримають не "голий" ринок, а то, чого вони дійсно потребують - доступ до дешевих ресурсів і ліквідний ринок збуту. Крім усього іншого, це вирішить і важливе соціальне завдання - дасть можливість сформуватися на селі середньому класу. Адже враховуючи вартість сільськогосподарських земель в країні, фактичні власники паїв у разі відкриття ринку земель потенційно могли б притягнути близько 800 млрд. грн інвестицій. А це дуже великі гроші, де великі гроші - виникають великі ризики, які треба знівелювати завдяки ефективному законодавству . І дуже скоро, аграріям та фермерам у своїй щоденній господарській діяльності доведеться мати справу з новими інструментами і інститутами, такими як вищезгаданий земельний банк і аграрна біржа. З'явиться такий інструмент, як земельний аукціон, який з юридичного боку має багато тонкощів для оформлення   участі в його процедурі. Щоб бути успішним, представникові аграрного бізнесу, особливо серед малого і середнього підприємництва доведеться мати справу з новими правилами, визначеннями і процедурами. На їх вивчення потрібно час, якого у ділової людини бракує, тому в реаліях майбутньої земельної реформи, аграрієві  не обійтися без кваліфікованих юристів. Адже, щоб зробити мобільною і ліквідною, завдяки зняттю мораторію на купівлю - продаж сільськогосподарської землі, свою особисту або колективну земельну ділянку, пай, необхідно мати підготовлений на високому рівні пакет документів, реєстрацій і дозволів.

Кандидат юридичних наук, адвокат, член виконкому Одеської міської ради Руслан Чорнолуцький

 

 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.