Очищення заради майбутнього

11 января 2015, 15:56
Государственный служащий
0
62

Стратегічне завдання виживання України ставить руба питання якісного оновлення її правлячої еліти

В принципі, це питання так чи інакше фігурує в суспільно-політичному порядку денному країни вже більше десяти років, як мінімум з часів першого Майдану. Протягом усього цього періоду звучали голоси як представників експертного співтовариства, так і політичного істеблішменту про необхідність очищення органів влади різного рівня від недостойних в моральному і професійному відношенні працівників, які, в тому числі, сприяють поширенню різних корупційних проявів. Проте на практиці досягти серйозних результатів на цьому напрямі не вдалося. Другий Майдан, або революція гідності, став природною реакцією суспільства на десятиліттями не вирішувану проблему, яка придбала кричущі, гротескні форми при режимі Януковича. Сформувався чіткий запит на нові обличчя у владі, на нові ідеї і підходи до здійснення політичного процесу. Майдан висунув значну кількість цивільних активістів, громадських і політичних діячів нової формації, які, на думку багатьох, повинні були прийти на зміну героям вчорашнього дня на кшталт Юлії Тимошенко і посісти провідні місця в ключових владних структурах. Частково це сталося, але не в тих масштабах, щоб можна було говорити про повне і якісне оновлення правлячої еліти країни.


Між тим, для успішного виходу України з теперiшнього важкого положення, перетворення її в сильну, сучасну європейську державу, питання якості управління має ключове значення. По суті, трагедія 2014 р. - втрата Криму і війна на південному сході країни - це значною мірою результат вкрай низького рівня державного управління протягом усіх двадцяти років незалежності. Безумовно, що ці події були інспіровані Кремлем, і основну відповідальність за них несе особисто Володимир Путін. Але в той же час очевидно, що українська влада за весь попередній період не спромоглася виробити ефективну стратегію інтеграції досить різних за своїми параметрами регіонів країни - орієнтованого на Європу Заходу, з одного боку, і південно-східних регіонів, якi значною мірою знаходилися в цивілізаційному, ментальному і культурному полi Росії, з іншого. Так і не була створена єдина громадянська нація, об'єднана загальними принципами і цінностями. Тепер, вже в «посткримских» реаліях, керівництву країни доведеться виправляти помилки минулого і шукати відповіді на багато складних питань.


Важливим кроком у правильному напрямку стало прийняття Закону України від 16 вересня 2014 р. «Про очищення влади», що законодавчо оформив механізм люстрації державних службовців. Згідно із законом, під люстрацією розуміється встановлена законом заборона окремим фізичним особам обiймати певні посади в органах державної влади і місцевого самоврядування. За кілька місяців дії закону вже звільнено кілька сотень чиновників, причетних до злочинів попереднього режиму, які заплямували свою честь і гідність різними протиправними діяннями. І хоча є певні питання як до механізмів реалізації цього закону, так і по конкретних фігур, які потрапили під люстрацію, позитивний аспект її впровадження є безсумнівним. Тут показовим є досвід східноєвропейських країн, які використали люстрацію для очищення органів влади від представників старої комуністичної номенклатури. Це дозволило цим державам за відносно короткий термін здійснити необхідні реформи і стати повноцінними членами європейської спільноти.


Запорукою збереження України як єдиної держави, її подальшого успішного розвитку є невідкладні реформи всіх сфер життя суспільства. Їх здійснення необхідно хоча б з тієї причини, що країна гостро потребує фінансової допомоги з боку західних держав і фінансових інститутів, передусім МВФ, але така допомога буде надаватися в обмін на виконання певних вимог, у тому числі і досить болючих для українського суспільства. Все питання в тому, наскільки політичній еліті країни вдасться відсунути в бік особисті амбіції, усвідомити свою відповідальність перед народом і об'єднатися заради його європейського майбутнього.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.