Чорний колір

1 августа 2016, 17:48
Публіцист. Блог про культуру, історію України та інше
0
13

не перевертайте прапор України

Символіка чорного кольору в українській культурі є суперечливою і потребує додаткового вивчення.

Вода?

З одного боку, поняття «чорна ніч» пов’язане з богинею води Марою-Мореною (Войтович, с.514), володаркою Місяця — нічного світила.

 Василь Стус (1938-1985) писав у вірші «Ярій, душе. Ярій, а не ридай»:

«Ярій, душе. Ярій, а не ридай.

У білій стужі сонце України.

А ти шукай — червону тінь калини

на чорних водах — тінь її шукай,

де жменька нас…»

 Земля?

З  іншого боку, чорний українці вважали одним із кольорів землі (Мусіхіна, с.308). Дослідник В.Доманицький записав колись у Ровенському повіті текст пісні про святого Олексія, чоловіка Божого, де є слова: «Ходив же він сім літ, не пивши, не ївши, а прийшов додому, як земля, зчорнівши». (Скуратівський, с.75)

 Це, як слушно зауважив Олексій Братко-Кутинський, специфічно українське уявлення, оскільки грунти чорного кольору більше ніде на планеті Земля не зустрічаються. (Братко-Кутинський, с.20) І мова тут не лише про чорноземи Півдня України, а й про торфяні ґрунти чернігівського Полісся, які є на вигляд чорними, особливо поблизу боліт.

 Чорнобог-Перун?

Ще один, третій аспект чорного кольору. Бог Перун володів такими якостями як породження грому і блискавки, дощу-зливи, які бувають з «чорних хмар». У зв’язку з цим дослідник Валерій Войтович згадує про нього у своїй «Енциклопедії…»  в розділі про чорний колір. (Войтович, с.514)

 Перуна-Сварога вважали головним володарем неба-космосу, зірок, які видно на нічному небі. Імовірно, саме його завуальовано називали Чорнобогом на противагу Білобогу — богу Сонця. Чорний ворон був священним птахом Перуна.

 

Візантійська ікона святого пророка Іллі, який став уособленням бога Перуна у словян. XIV ст.  Ілюстрація з книги Степовика Дмитра "Історія української ікони Х-ХХ століть". - К.: Либідь, 2008.

Чорний в одязі

 Віра Зайченко зазначила, що наприкінці ХІХ ст. вдови носили сорочки, вишиті лише чорним кольором. (Зайченко, с.179) Іноді до нього додавали трохи синього.

 Старі бабусі в ХІХ ст. носили намітки або зовсім без вишивки, або з чорними хрестами на обох кінцях. (Воропай, т.ІІ, с.323)

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.