Золотий і срібний — епітети зірок

31 мая 2016, 13:32
Публіцист. Блог про культуру, історію України та інше
0
17

не перевертайте прапор України

  Золотий, як і срібний — це в українському фольклорі також кольори зірок, Місяця і Сонця як небесних світил, що пов’язано з порівнянням блиску зірок і блиску золота та срібла. (Войтович, с.212)  

Цей блиск, світло відображені в українській мові також епітетом «ясний», яким часто характеризували і Сонце, і Місяць, і Зірницю (Венеру), і всі зорі.  

Загадка для дітей про Сонце і Місяць: «Що то за очі: одне світить удень, а друге опівночі?» (Гураш, с.33) Народна загадка про зоряне небо: «У синьому мішечку золотих ґудзиків багато». (Гураш, с. 51)  

Золотокоре дерево з українських космогонічних міфів — саме тому золотокоре, що це символ зоряного Чумацького шляху в нічному небі. (Лозко, с.359)

У слов’ян існували власні розвинені зодіакально-астрономічні знання. (Лозко, с.228)   Ці уявлення дуже давні. Дві тисячі років тому воно вже існувало в землеробських народів, що жили на території України. Згідно з міфологією скитів-землеробів, боги скинули їм з неба золотий плуг, золоте ярмо, золоту чашу і золоту сокиру. (Войтович, с.212)

Для тих, хто не в курсі: Скитією (Скифією) давні греки називали всю територію сучасної України і степи біля Дону, розрізняли як мінімум дві групи «скифів» — скити-орачі і войовничі «царські скити», а взагалі це були різноманітні племена та племінні союзи. (Лозко, с.48)  

Повний Місяць часто буває жовтого кольору. Народна загадка про Місяць: «Золотий бубон на воді плаває». (Гураш, с.14)

Побачивши Місяць-молодик вперше після його «народження», українці Підляшшя примовляли: «Місяць молоденький, на юм ружки золотенькі, в морі купався й нам указався, йому на зрост, а нам на здоров’є». (Традиційне весілля, с.76)  

Порівняння Місяця зі сріблом у народних піснях: «Ти місяцю, місяченьку» (слова «та й ти срібнорогий»), «Там за тином» (слова «там за тином у садочку вишня п’янко зацвіла, подивися, як підходить срібний місяць до лиця»), «Сам Ісус Христос сів вечеряти» (слова «другим королем срібненький місяць»). (Тексти пісень за даними сайту «»)

Епітетом «золотий» наділяли також  у народному фольклорі різні чарівні казкові предмети. (Войтович, с.212)
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
ТЕГИ: державний прапор,прапор України
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.