Азійські культури й Московія

16 апреля 2016, 23:34
Публіцист. Блог про культуру, історію України та інше
0
96

не перевертайте прапор України

А ось де жовтий колір точно пов’язаний із Сонцем, так це у багатьох народів Азії, у першу чергу в монголоїдів. 

У Азії стародавнього бога Сонця замінив Будда. Його статуї в буддистських храмах країн Азії (наприклад, у Таїланді) одягнені в одяг жовтого кольору, а колись їх виготовляли із золота. Сваргу-свастику — символ Будди, що до буддизму був символом Сонця, — там зображують жовтим кольором, як і в Монголії. 

Навіть у Російській імперії XIX століття була статуя Будди з чистого золота у бурятів — народу, спорідненого з монголами. (Варсонофій Оптинський, с.256) 

Монголи самі себе називали «народом жовтої віри», жовту (золоту) барву вважали барвою Чингіс-хана.

Не випадково Волзьку Орду XIII-XV ст. називали Золотою Ордою. Ця назва походила від їхньої доісламської релігії і від того, що верховним царем Золотої Орди був представник роду Чингізидів.  

Рязанська земля

Дерев’яна скульптура-ікона XVI ст., подібна до Ніколи Можайського в Чебоксарах, здавна перебувала на Рязанщині (землі фіно-угорського племені ерзя) і нині знаходиться в Ніколо-Радовицькому чоловічому монастирі. Цей радовицький образ святителя Ніколи Мирлікійського тримає в правиці меч лезом догори, а в лівій руці — храм.

 

Фото з сайту Ніколо-Радовицького монастиря РПЦ МП, РФ

Архангельськ

На картині російського художника ХІХ століття Василія Верещагіна «Ікона святого Ніколи з верхів’їв річки Пінеги» (Архангельська губернія, землі фіно-угорських племен) зображено святого Миколая у жовтому одязі священника та ще й із кривою татарською шаблею в правиці, войовниче піднятою догори лезом.

  Чи відображає той жовтий одяг фіно-угорські уявлення про Сонце, чи цю ікону перевезли до Архангельської губернії з якихось татарських земель, чи, може, малював її богомаз татарського походження, мені зараз важко сказати.

 Казань

На древніх копіях Казанської ікони Богородиці маленького Ісуса Христа теж зображено в жовтому (золотому) одязі. Цю ікону, за переказом, було знайдено в землі за вказівкою Богородиці дочкою московського стрільця в місті Казані через деякий час після завоювання Казанського ханства Московським князем Іваном IV Грозним у XVI ст. Це «чудесне» знайдення ікони, що виглядала «як нова», мало послужити справі християнізації казанських татар-мусульман.

Чувашська АР

Є в сучасній Російській Федерації така автономна республіка на берегах ріки Волги — Чувашська. Живуть там нащадки народу-племені чувашів. Народ цей скоріше тюркський, ніж фіно-угорський, якщо зважати на народну культуру в тому її вигляді, яка дійшла до наших днів.

 Надзвичайно великою популярністю здавна користвалася в Чувашській АР ікона святого Ніколи Можайського (чи Мирлікійського?) XVI ст., яка більше схожа на… статую. Це вирізьблене з дерева зображення святого до перевороту 1917 року було позолоченим, ніби «одягнуте» в золотий одяг. У правій руці святий тримав меч, а в лівій — макет церкви, як і його архангельський аналог.

Нині ця скульптура-ікона знаходиться в місті Чебоксари в Свято-Троїцькому чоловічому монастирі. Але зусиллями радянської влади меч і церква зникли з її рук ще в 1920-х роках.

 

Фото з сайту Свято-Троїцького монастиря РПЦ МП в м. Чебоксари, РФ

 Варто підкреслити, що Русь-Україна не знала ніколи таких войовничих зображень святого Миколая.

Вони зовсім не схожі на того миролюбного доброго Миколая в одязі червоного, білого і синього кольору, який був у народному іконописі русинів-українців XIV-XIX століть.

Жовті німби

У XVII-XX ст. після неканонічного підпорядкування Київської митрополії Московському патріархату Москва продовжила політику Візантії щодо нав’язування українцям жовтих німбів.

Головною причиною цього було насправді те, що язичницькі уявлення греків щодо золотої барви дивним чином співпали з язичницькими уявленнями азійських тюркських племен Московії.

Вихідці з тюркських племен складали основу панівної феодальної верстви Московії XIV-XIX століть. Майже всі російські прізвища із закінченням на –ов, нов  позначають тюркське походження їх носіїв (крім доповнених літерою "В" українських прізвищ). Так, до тюрків належить і царська династія Романових.


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
ТЕГИ: державний прапор,Московія,прапор України,Азія
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.